Söz

Mevlâna Hazretlerinin Duaları

Mevlâna Hazretlerinin Duaları
Mevlâna Hazretlerinin Duaları

Mevlâna Hazretlerinin Duaları… “Ey Allah’ım, feryadımıza yetiş; sen ne güzel yardımcısın! Ey Allah’ım, yüz binlerce tuzak ve yem var, bizler de yemsiz kalmış halis kuşlar gibiyiz. Sen bizi her zaman tuzaktan kurtarmaktasın. Ey gani ve müstağni Allah, biz yine bir tuzağa doğru gitmekteyiz.”

“Allah’ım, yardım etmek dilerse bize yalvarmak ve münacatta bulunmak meylini verir.”

“Ey ayıpları örten Allah’ım! Perdemizi kaldırma; imtihan zamanında bize yardım et, bizi kurtar! Ey yardım dileyenlerin yardımcısı, bize hidayet ver. Bilgilerle, zenginlikle öğünmeye imkan yok. Kerem ederek hidayet ettiğin kalbi azdırma; takdir ettiğin kötülükleri bizden defet. Kötü kazaları üstümüzden esirge; bizi Allah’a razı olan kardeşlerden ayırma! Senin ayrılığından daha acı bir şey yok. Sana sığınmazsak, sen esirgemezsen işimiz gücümüz ancak kargaşalıktır.”

“Bir hırsızcağız, bir yılan oynatıcısının yılanını çaldı. Aptallığından onu ganimet saymaktaydı. Yılancı, yılanın zehirlemesinden kurtuldu. Yılan da hırsızını ağlatıp inleterek öldürdü. Yılancı, o ölü adamı görüp tanıdı, “Onu benim yılanım öldürdü, canından etti. Hırsızı bulayım da yılanımı ondan alayım diye dua edip duruyordum, gönlüm yılanımı bulmayı istiyordu. Allah’a şükür olsun ki o dua kabul edilmedi. Ben duamın kabul edilmeyişini ziyan sandım ama bana faydaymış” dedi. Nice dualar vardır ki ziyanın, helak olmanın ta kendisidir. Pak Allah, onları kereminden kabul etmez.

“Yarabbi, nurumuzu kıyamette de fazlalaştır, tamamla. Bizi kahredici kötülüklerden kurtar.”

“Ey güçlükleri kolaylaştıran Allah’ım! Allah’ım bizim yolumuzu gül bahçesi gibi güzelleştir, varacağımız yerde sen bulun, konak yerimiz sen ol, yürüdüğümüz yol bizi sana götürsün, sadece cennete değil.”

Kaynak: Mesnevi, Cilt II, Şefik Can

“Allah’ım! Cennet karşılığında, müminlerin canlarını, mallarını satın aldığın gibi, kereminle, bizim su küpümüzü, testimizi de kabul buyur. Şu beş duygudan meydana gelen, şu beş musluklu beden testisini; içindeki suyu, her çeşit kirlilikten, pislikten sen koru, sen temiz tut…”

Kaynak: Mesnevi, Cilt I, Şefik Can


Mevlâna Hazretlerinin Duaları

Dua, Mevlâna Sözleri
Hz. Mevlâna Celâleddin (k.s)
Ayrıca bakınız “Mevlâna Sözleri” başlıklı sayfamıza…

Bir Yorum Yaz